Diksiyon Alıştırmaları İzmir

Ses doğru çıkaklarında çıkarılmalı ve iyi tınlamalıdır. Bazı sesler, tınısı bakımından kulağa hoş gelir; ama bazıları da ses tonunun iyi ayarlanamamasından ya da çok sert, çok tiz olduklarından kulağı tırmalar. Tınısız ya da donuk bir ses, inandırıcı olamaz ve beklenen etkiyi meydana getiremez. Bunun için çıkarılan ses, iyi ayarlanmış ve ahenkli olmalıdır. Söyleyişte en küçük bir yanlışa bile rastlanmamalıdır; ton değişikliği, duygu (Hissiyat) ve düşüncelerin bütün özelliklerini en iyi şekilde yansıtmalıdır.

Herhangi bir dili konuşmak, yalnızca o dil hakkında temel bilgilere sahip olmak; dilin kelime kadrosunu öğrenmek ve iletişim kurmaktan ibaret değildir. Dilin doğru ve güzel kullanılması da önemlidir. Dilin seslerini doğru telâffuz edebilmek, kelimeleri doğru seçip yerli yerinde kullanabilmek de ayrı bir sanattır.

Dilin en küçük birimi olan ses, biçimlenmiş ve kalıplaşmış bir niteliğe sahiptir. Dildeki sesler, gelişigüzel sesler değildir. Dildeki sesler, ses yollarındaki daralma, genişleme, yuvarlaklaşma, kapanma, çarpma vb. olaylarla elde edilir.

Akciğerlerimize giren hava, dışarı atılırken ses tellerimize çarparak birtakım engellerle karşılaşır. Bu çarpma sonucunda dil sesleri ortaya çıkar. Dil sesleri, anlatım özelliğine göre, ağzımızdan çıkıncaya kadar ses yollarında değişikliklere uğrarlar.

Diksiyonda nefes alıp vermek çok önemlidir. Konuşurken yeteri kadar nefes almamak veya sık sık nefes almak, sesin titrek çıkmasına yol açar. Ayrıca, çok derin nefes almak da sesin titrek çıkmasına sebep olur. Çok derin nefes almak, söyleyişi olumsuz etkiler. Nefes alıp vermenin duyulması dinleyeni rahatsız eder.

Diksiyon konuşma sanatıdır. Bir şarkı besteler gibi çeşitli sesler aracılığıyla vurgu, tonlama ve hız özelliklerinin bütünlüğünün sağlanmasıdır. Diksiyon kapsamı içinde ses, nefes, artikülasyon, fonetik konuları vardır. Önce nefes ve ses sorununun sonra boğumlanma sorununun sonra da söyleyiş sorununun giderilip belli bir kıvama gelmesidir diksiyon. Konuşmanın bestelenmesi derken seslerin doğru ve kulağa yumuşak gelecek şekilde söylenmesidir.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. Diksiyon eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki diksiyon eğitimlerimiz için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Diksiyonu tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki diksiyon eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15  yada 0 (505) 445 15 31      numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Diksiyonu tıklayabilirsiniz.

İzmir DİKSİYON, diksiyon İzmir, İzmir diksiyon kursu, diksiyon Eğitimi İzmir, konuşma Teknikleri İzmir, İzmir diksiyon Sertifika, diksiyon Eğitmeni İzmir, diksiyon Egzersizleri İzmir ve diksiyon Teknikleriyle ilgili tüm bilgileri buradan takip edebilirisiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :diksiyon alıştırmaları ile ilgili aramalar - diksiyon düzeltme - artikülasyon çalışmaları - diksiyon alıştırmaları - diksiyon eğitimi - diksiyon alıştırmaları indir - diksiyon çalışmaları diksiyon alıştırmaları video - diksiyon alıştırmaları videoları - diksiyon eğitimi sunuları slaytları -

Yorumlar